Szanowni Rodzice,

Sytuacja, której doświadczamy, jest czymś zupełnie nowym dla nas wszystkich. Nasze dzieci pozostają w domu, czyli w bardzo dobrze znanym sobie miejscu, ale ich codzienna rutyna zupełnie się zmieniła. Nie chodzą do szkoły, na zajęcia pozalekcyjne, nie spotykają się bezpośrednio
z koleżankami i kolegami. Ta zmiana może zachwiać ich poczuciem bezpieczeństwa i być czynnikiem wywołującym niepokój, tęsknotę, lęk, nudę.

Do emocji jakie przeżywa dziecko dochodzą emocje rodzica: niepewność o pracę, frustracja związana z brakiem wpływu na sytuację, przeciążenie spowodowane koniecznością połączenia pracy i opieki nad dziećmi.

Jako pracownicy pomocy psychologiczno ? pedagogicznej chcielibyśmy przekazać kilka informacji, które mamy nadzieję będą pomocne w przetrwaniu tego trudnego czasu.

  1. Prawdopodobnie często sprawdzasz wiadomości na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Pamiętaj, że Twoje dziecko także je widzi, słyszy i niekoniecznie rozumie, a poziom niepokoju
    u dziecka może gwałtownie eskalować, prowadzić do trudnych reakcji emocjonalnych. Ogranicz ilość docierających do dziecka informacji, wyznacz sobie porę sprawdzania wiadomości.
  2. Nie unikaj jednak tematu epidemii. Przekaż najważniejsze informacje, ale bez powodowania niepokoju. Niektórym dzieciom trudno zrozumieć szczegóły, np. czym jest wirus, skup się wówczas na wyjaśnieniu, jak powinniśmy się zachowywać.
    Wprowadź lub odpowiednio zmodyfikuj dotychczasowy plan dnia. Staraj się w sposób wizualny podpowiadać, ile dni będziemy musieli spędzać w domu – używaj do tego kalendarza. Nie wiemy jak długo potrwają ograniczenia, dlatego nie mów o konkretnych terminach zakończenia sytuacji, lepiej mówić “na razie”, “w tym tygodniu umawiamy, ustalamy, że…”
  3. Staraj się budzić i kłaść dziecko o tych samych porach, co w czasie zajęć szkolnych. Utrzymuj stałe godziny posiłków. Wyjaśnij dziecku, że chociaż nie chodzi do szkoły ani na dodatkowe zajęcia, to będzie uczyć się i odrabiać lekcje oraz wykonywać inne ćwiczenia w domu. Zaplanuj czas na robienie zadań polecanych przez specjalistów.
  4. Koniecznie zaplanuj czas przerwy podczas wykonywania zadań szkolnych, ćwiczeń terapeutycznych – zwróć uwagę na aktywność ruchową oraz aktywność relaksującą dziecko. Najlepiej wpisz to w plan dnia, czas trwania przerwy i to, co dziecko robi powinny być z góry określone i jasne dla dziecka.
  5. Umieść w planie dnia czas na wykonywanie czynności związanych z pomaganiem w domu i uczących dziecko samodzielności np. nakrywanie do stołu, zmywanie naczyń, rozwieszanie prania itp
  6. Wyznacz czas na samodzielną zabawę dziecka i zabawę wspólnie z innymi domownikami. Twój odpoczynek także jest ważny. Jeżeli to możliwe, podziel się z domownikami zadaniami w opiece nad dzieckiem. Spróbujcie tak ułożyć plan dnia, żeby każde z Was miało szansę odpocząć, zrobić coś przyjemnego, co pozwoli się zrelaksować. Nie daj się przeciążyć wiadomościami, dbaj o dietę, kondycję fizyczną, spróbuj się wyspać. Pamiętaj, jeśli Ty zadbasz o siebie, to lepiej będziesz wspierać dziecko.

Drodzy Rodzice, jesteśmy do Waszej dyspozycji. Chętnie udzielimy Państwu wsparcia, odpowiedzi na pytania, w miarę możliwości podzielimy się naszymi umiejętnościami, które w obecnej sytuacji musieliście w części przejąć. Niektórzy z Państwa są z nami w stałym kontakcie. Zachęcamy pozostałych Rodziców do kontaktowania się z nami w pierwszej kolejności przez e-dziennik. Jesteśmy otwarci do ustalenia dogodnej dla Państwa formy współpracy.

Życzymy dużo zdrowia i jak najwięcej dobrych wiadomości!

Pomoc psychologiczno – pedagogiczna