Warszawa, rok 1867, 7 listopada. W budynku pensji dla dziewcząt przy ul. Freta na świat przychodzi dziewczynka. Nikt nie przypuszcza, że mała Maria wkrótce zawojuje świat nauki. 5 listopada 1906 roku w Paryżu, jako pierwsza kobieta profesor w historii Sorbony wygłasza swój inauguracyjny wykład na tej prestiżowej uczelni. 7 listopada 1911 roku w Sztokholmie, Maria Skłodowska-Curie zostaje laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. Jest to jej druga nagroda. W 1903 roku wraz z mężem Piotrem Curie i francuskim fizykiem Henri Becquerelem otrzymała już Nobla w dziedzinie fizyki za badania nad radioaktywnością. Jest jedyną kobietą w historii uhonorowaną przez Szwedzką Akademię Nauk dwiema nagrodami, a także jedną z dwóch osób, które otrzymały nagrody w różnych dyscyplinach.
Pani Curie jest – z wszystkich ludzi na świecie – jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem.”
Albert Einstein, jej przyjaciel.